Testápoláskor egyesek elhanyagolják lábukat, pedig ez a végtagunk végzi a legnehezebb munkát. Emellett túl gyakran préseljük szűk vagy magas sarkú cipőkbe.
Amikor látszik...
Ami a hideg évszakban nem tűnik fel, a szellős tavaszi, nyári körömcipőkben és szandálokban már zavaró!
Ilyen a lenőtt körömágybőr, az ujjakon a tyúkszem, a bőrkeményedések, érdes sarkak. Nem csak kiábrándítóak, de panaszokat is okozhatnak.
NE FELEDJE! A lábápolás kevesebb időt vesz igénybe, ha rendszeresen végezzük. A két-három hetenkénti, több lépésből álló pedikűr kevesebb időt rabol el, ha lábunkat is beiktatjuk napi testápoló programunkba! A reggeli és az esti zuhanyozás utáni törölközéskor gyengéden visszatolhatjuk a körömágybőrt, lábápoló krém bemasszírozásával megelőzhetjük a bőrkeményedések kialakulását!
Pedikűr lépésről lépésre
- Lábáztatás: már öt perc is elég langyos vízben ahhoz, hogy lábunk felpuhuljon.
A különböző adalékok megszüntethetik kisebb panaszainkat:
- a só csillapítja a lábdagadást
- a levendula segít lábizzadás ellen
- a rozmaring enyhíti a lábfájdalmat.
Ha a bőr felpuhult, habkővel könnyen eltávolíthatjuk az érdes részeket.
- Bőrkeményedés: kimondottan erre a célra fémből készült reszelővel távolítsuk el még a lábáztatás előtt!
FONTOS! Sohase használjunk a bőrkeményedés eltávolítására ollót, borotvapengét vagy szikét!
- Körömvágás: a lábkörmöket mindig egyenesre kell vágni, így megelőzhetjük a benövést és a gyulladást. Legjobb "szerszám" hozzá a körömcsipesz.
- Reszelés: vágás után reszeljük le a körömszéleket! Ügyeljünk arra, hogy mindig egy irányban tegyük, különben a körmök behasadnak, érdesek lesznek!
- Körömágybőr eltávolítása: annak érdekében, hogy a körmök egyenletesen tudjanak nőni, a körömágybőrt el kell távolítani vagy vissza kell tolni egy fapálcikával.
Sohase használjunk ollót, mert megsértheti a körömgyökeret, inkább egy bőrfogóval csípjük le óvatosan a fölösleges bőrt!
- Krémezés: a pedikűr legkellemesebb része. Különösen fontos, mivel a lábfej bőrén alig van faggyúmirigy, így az könnyen kiszárad, különösen a sarkakon. A lábápoló krémek hatóanyagai (pl. árnika), melyek a bőrt puhává és simává varázsolják, egyúttal dezodoráló és frissítő hatással is rendelkeznek, illetve megelőzik a láb gombásodását. Legjobb, ha a krémezést összekötjük lábmasszázzsal. Ez nemcsak a lábunknak tesz jót, hanem egész testünket megnyugtatja és ellazítja.
- Lábspray, lábhintőpor: elsősorban nyáron biztosítanak hűsítő és dezodoráló hatást, akár több órán át. Egy fárasztó, hosszú nap után a hűsítő spray azonnal hat. Ha reggel lábhintőport használunk, felszívja az izzadságot, és órákon keresztül frissen tartja a lábat.
Lakkozás vagy sem?
Lakkozás előtt körömlakklemosóval el kell távolítani a körmökről a zsírt, hogy a lakk jól tapadjon. Először színtelen lakkot használjunk! Ez erősíti a körmöket és megvédi az elszíneződéstől. A második réteg legyen a színes körömlakk, de csak azután, hogy az első réteg alaposan megszáradt. Ezt követően fedőlakkal kenjük át körmeinket, mert ez megvéd a karcolástól és a töredezéstől. Akinek van kedve és ügyes is - akárcsak a kezén -, a lábán is díszítheti körmeit.
Télen a pihentetési időszakban, de akár nyáron is szép fényt kölcsönsözhetünk a lábkörmöknek polírozással, vagy japán manikűr alkalmazásával.
Körömolaj
Száraz, töredezett körmökre ajánlott ápoló körömolajat használni. Alaposan masszírozzuk be vele körmeinket, majd hagyjuk néhány órán keresztül hatni! Legjobb, ha este használjuk, éjszakára rajta hagyjuk, és csak másnap reggel lakkozzuk ki körmeinket!
Körömolaj:
Ha tehetjük minden este masszírozzzuk be körmeinket tápláló olajjal.
Otthon készíthetõ változata:
-7ml ricinusolajat
-3ml szójaolajat
-1 csepp bergamottolajat
keverjünk össze ás egy kis edénykébe tároljuk. 8 hónapig használható fel.